| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 - for Verizon, Sprint |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia , HSDPA 1900 / 2100 - for Sprint |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900) - Asia ,LTE band 4(1700/2100), 13(700) - Verison |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2013, October. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 164.5 x 82.5 x 10.3 mm (6.48 x 3.25 x 0.41 in) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop); Sense UI 5.5 |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 4 MP, 1/3", 2µm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 2.1 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes BoomSound dual front stereo speakers Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
| Colors | Silver, Black, Gold |
| Models | One max |
| Price | 409 USD |