HTC Gratia
2.4/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The HTC Gratia is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.2 inches display, a 600 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, a 1200 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the HTC Gratia at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 103.8 x 57.7 x 11.7 mm (4.09 x 2.27 x 0.46 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB/384MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Stereo FM radio, RDS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Green |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Gratia released?
The HTC Gratia was announced 2010, October. Released 2010, November.
What is the HTC Gratia's display size?
The HTC Gratia has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the HTC Gratia have?
The HTC Gratia features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Gratia battery capacity?
The HTC Gratia has a 1200 mAh battery.
Does the HTC Gratia support 5G?
No, the HTC Gratia does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Gratia run?
The HTC Gratia runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo)).
What is AppsApk's rating for the HTC Gratia?
AppsApk's editorial team rates the HTC Gratia at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.