HTC 10 evo
4.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The HTC 10 evo is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 16 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the HTC 10 evo at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 77.3 x 8.1 mm (6.05 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 2160p@30fps (24-bit/192kHz audio), 720p@120fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Auto-HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Black |
| Models | 10 evo, M10f, 2PYB2 |
| Price | 253 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC 10 evo released?
The HTC 10 evo was announced 2016, November.
What is the HTC 10 evo's display size?
The HTC 10 evo has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the HTC 10 evo have?
The HTC 10 evo comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC 10 evo have?
The HTC 10 evo is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the HTC 10 evo have?
The HTC 10 evo features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the HTC 10 evo battery capacity?
The HTC 10 evo has a 3200 mAh battery.
Does the HTC 10 evo support 5G?
No, the HTC 10 evo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC 10 evo run?
The HTC 10 evo runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the HTC 10 evo?
AppsApk's editorial team rates the HTC 10 evo at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN