| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, August. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 131.8 x 66.9 x 9.9 mm, 87.3 cc (5.19 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon S4 Play |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.6 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Colors | Black, Silver |
| Price | 199 USD |