HTC Desire 816G dual sim
4.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 816G dual sim is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - India model chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 816G dual sim at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 78.7 x 8 mm (6.17 x 3.10 x 0.31 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI 6 |
| Chipset | Mediatek MT6582 - India model |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - India model Octa-core 1.7 GHz - SEA model |
| GPU | Mali-400MP2 - India model |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB (IN), 16GB (SEA), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Desire 816G dual sim, Desire 816, Desire_816G_dual_sim, D816h |
| Price | 286 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 816G dual sim released?
The HTC Desire 816G dual sim was announced 2014, September.
What is the HTC Desire 816G dual sim's display size?
The HTC Desire 816G dual sim has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 816G dual sim have?
The HTC Desire 816G dual sim comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 816G dual sim have?
The HTC Desire 816G dual sim is available with 8GB / 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 816G dual sim have?
The HTC Desire 816G dual sim features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 816G dual sim battery capacity?
The HTC Desire 816G dual sim has a 2600 mAh battery.
Does the HTC Desire 816G dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 816G dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 816G dual sim run?
The HTC Desire 816G dual sim runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 816G dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 816G dual sim at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.