HTC Desire 700
3.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / CDMA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC Desire 700 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC Desire 700 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA |
| 2G bands | CDMA 800 / GSM - SIM 1 , GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev. B |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 72 x 10.3 mm (5.73 x 2.83 x 0.41 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); Sense UI 5 |
| Chipset | Spreadtrum Shark |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p, HDR |
| Single | 8 MP, 1/3.2", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 243 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 700 released?
The HTC Desire 700 was announced 2014, January.
What is the HTC Desire 700's display size?
The HTC Desire 700 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 700 have?
The HTC Desire 700 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 700 have?
The HTC Desire 700 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 700 have?
The HTC Desire 700 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 700 battery capacity?
The HTC Desire 700 has a 2100 mAh battery.
Does the HTC Desire 700 support 5G?
No, the HTC Desire 700 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 700 run?
The HTC Desire 700 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 700?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 700 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.