| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia ,HSDPA 850 / 1900 / 2100 - AT&T version |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - EMEA , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900) - Asia , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - AT&T |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2013, July. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 132 x 63.2 x 9.3 mm (5.20 x 2.49 x 0.37 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 4 MP, 1/3", 2µm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 1.6 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1800 mAh battery |
| Colors | Glacial Silver, Stealth Black, Blue |
| Models | One mini |
| Price | 265 USD |