HTC Desire 19s
7.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3850 mAh
- OSAndroid 9
Sponsored
The HTC Desire 19s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3850 mAh battery, and runs Android 9. AppsApk rates the HTC Desire 19s at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 156.2 x 74.8 x 8.5 mm (6.15 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/1.9, 26mm (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Black |
| Price | About 200 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 19s released?
The HTC Desire 19s was announced 2019, November.
What is the HTC Desire 19s's display size?
The HTC Desire 19s has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 19s have?
The HTC Desire 19s comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 19s have?
The HTC Desire 19s is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 19s have?
The HTC Desire 19s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 19s battery capacity?
The HTC Desire 19s has a 3850 mAh battery.
Does the HTC Desire 19s support 5G?
No, the HTC Desire 19s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 19s run?
The HTC Desire 19s runs Android 9 (full: Android 9 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 19s?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 19s at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.