HTC Windows Phone 8X CDMA
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.3 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The HTC Windows Phone 8X CDMA is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz chipset, a 8 MP main camera, and a 1800 mAh battery. AppsApk rates the HTC Windows Phone 8X CDMA at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 13(700) |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 132.4 x 66.2 x 10.1 mm (5.21 x 2.61 x 0.40 in) |
| Weight | 132.1 g (4.66 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 3.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | California Blue, Graphite Black, Flame Red |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Windows Phone 8X CDMA released?
The HTC Windows Phone 8X CDMA was announced 2012, November. Released 2012, November.
What is the HTC Windows Phone 8X CDMA's display size?
The HTC Windows Phone 8X CDMA has a 4.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Windows Phone 8X CDMA have?
The HTC Windows Phone 8X CDMA comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Windows Phone 8X CDMA have?
The HTC Windows Phone 8X CDMA is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Windows Phone 8X CDMA have?
The HTC Windows Phone 8X CDMA features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Windows Phone 8X CDMA battery capacity?
The HTC Windows Phone 8X CDMA has a 1800 mAh battery.
Does the HTC Windows Phone 8X CDMA support 5G?
No, the HTC Windows Phone 8X CDMA does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC Windows Phone 8X CDMA run?
The HTC Windows Phone 8X CDMA runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the HTC Windows Phone 8X CDMA?
AppsApk's editorial team rates the HTC Windows Phone 8X CDMA at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.