HTC Desire VT
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1650 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC Desire VT is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 1650 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC Desire VT at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1900 / 2100 / TD-SCDMA |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 119.5 x 62.2 x 9.6 mm (4.70 x 2.45 x 0.38 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire VT released?
The HTC Desire VT was announced 2012, June. Released 2012, August.
What is the HTC Desire VT's display size?
The HTC Desire VT has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire VT have?
The HTC Desire VT is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire VT have?
The HTC Desire VT features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire VT battery capacity?
The HTC Desire VT has a 1650 mAh battery.
Does the HTC Desire VT support 5G?
No, the HTC Desire VT does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire VT run?
The HTC Desire VT runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire VT?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire VT at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.