| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - for AT&T |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) - AT&T |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps - Global version HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps - AT&T version |
| Announced | 2012, October. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 134.4 x 69.9 x 8.9 mm (5.29 x 2.75 x 0.35 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 4.1.1 (Jelly Bean); Sense UI 4 |
| Chipset | NVIDIA Tegra 3 AP37 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz |
| GPU | ULP GeForce 2 |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@28ps |
| Single | 1.6 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Colors | Stealth Black, Polar White |
| Price | 243 USD |