HTC Desire 650
5.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC Desire 650 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC Desire 650 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.4 mm (5.78 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Sense UI |
| Chipset | Android 6.0 (Marshmallow); Sense UI |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (EMEA only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark blue, White |
| Models | Desire 650 dual sim, Desire 650 |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 650 released?
The HTC Desire 650 was announced 2016, November.
What is the HTC Desire 650's display size?
The HTC Desire 650 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 650 have?
The HTC Desire 650 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 650 have?
The HTC Desire 650 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 650 have?
The HTC Desire 650 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 650 battery capacity?
The HTC Desire 650 has a 2200 mAh battery.
Does the HTC Desire 650 support 5G?
No, the HTC Desire 650 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 650 run?
The HTC Desire 650 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 650?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 650 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.