HTC Sensation XL
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory16 GB
- Battery1600 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Sensation XL is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.7 inches display, up to 16GB storage, a 1.5 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1600 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Sensation XL at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, October. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 132.5 x 70.7 x 9.9 mm (5.22 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight | 162.5 g (5.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Beats headset Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Sensation XL released?
The HTC Sensation XL was announced 2011, October. Released 2011, November.
What is the HTC Sensation XL's display size?
The HTC Sensation XL has a 4.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Sensation XL have?
The HTC Sensation XL is available with 16GB of internal storage.
What camera does the HTC Sensation XL have?
The HTC Sensation XL features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Sensation XL battery capacity?
The HTC Sensation XL has a 1600 mAh battery.
Does the HTC Sensation XL support 5G?
No, the HTC Sensation XL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Sensation XL run?
The HTC Sensation XL runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Sensation XL?
AppsApk's editorial team rates the HTC Sensation XL at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.