HTC S740
2.1/ 10
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera3.2 MP
- Memory—
- Battery1050 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Standard
Sponsored
The HTC S740 is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.4 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.2 MP main camera, and a 1050 mAh battery. AppsApk rates the HTC S740 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 - S743 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, August. Released 2008, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 116.3 x 43.4 x 16.3 mm (4.58 x 1.71 x 0.64 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~35.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 256MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC S740 released?
The HTC S740 was announced 2008, August. Released 2008, November.
What is the HTC S740's display size?
The HTC S740 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the HTC S740 have?
The HTC S740 features a 3.2 MP main camera. Specifications: 3.2 MP.
What is the HTC S740 battery capacity?
The HTC S740 has a 1050 mAh battery.
Does the HTC S740 support 5G?
No, the HTC S740 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC S740 run?
The HTC S740 runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard.
What is AppsApk's rating for the HTC S740?
AppsApk's editorial team rates the HTC S740 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.