| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012, August. Released 2012, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 128 x 66.9 x 9.3 mm (5.04 x 2.63 x 0.37 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Colors | Black, White, Red |
| Price | 220 USD |