| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, July |
| Dimensions | 143.8 x 72 x 8.4 mm (5.66 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | White, Gold, Gray |
| Models | MYA-AL10, MYA-TL10, MYA-L03/L23, MYA-L02/L22, MYA-L11, MYA-L41 |
| Price | 154 USD |