Huawei Ascend G630
2.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Huawei Ascend G630 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Huawei Ascend G630 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
1.0
design
2.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 71.7 x 7.8 mm (5.63 x 2.82 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); EMUI Lite 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB / 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | G630-U10, G630-U20, G630-U00 |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G630 released?
The Huawei Ascend G630 was announced 2014, March.
What is the Huawei Ascend G630's display size?
The Huawei Ascend G630 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G630 have?
The Huawei Ascend G630 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G630 have?
The Huawei Ascend G630 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G630 have?
The Huawei Ascend G630 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend G630 battery capacity?
The Huawei Ascend G630 has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G630 support 5G?
No, the Huawei Ascend G630 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend G630 run?
The Huawei Ascend G630 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G630?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G630 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.