Huawei nova 6
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.57 inches · 1080×2400
- Camera40 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Huawei nova 6 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.57 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Huawei nova 6 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 162.6 x 75.7 x 8.6 mm (6.40 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.57 inches, 104.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; EMUI 10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide), no AF |
| Features | Panorama, HDR, LED flash |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, (gyro-EIS) |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide)" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W (70% in 30min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red, Provence |
| Models | WLZ-AL10, WLZ-TL10 |
| Price | $ 439.99"; |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 6 released?
The Huawei nova 6 was announced 2019, December.
What is the Huawei nova 6's display size?
The Huawei nova 6 has a 6.57 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova 6 have?
The Huawei nova 6 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 6 have?
The Huawei nova 6 is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 6 have?
The Huawei nova 6 features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei nova 6 battery capacity?
The Huawei nova 6 has a 4100 mAh battery.
Does the Huawei nova 6 support 5G?
No, the Huawei nova 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 6 run?
The Huawei nova 6 runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 6?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 6 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.