Huawei Ascend Mate7 Monarch
6.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Ascend Mate7 Monarch is a tablet announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Ascend Mate7 Monarch at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 81 x 7.9 mm (6.18 x 3.19 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~78.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat); EMUI 3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 925 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@60fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Obsidian black, Moonlight silver, Amber gold |
| Price | About 552 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Mate7 Monarch released?
The Huawei Ascend Mate7 Monarch was announced 2014, December.
What is the Huawei Ascend Mate7 Monarch's display size?
The Huawei Ascend Mate7 Monarch has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend Mate7 Monarch have?
The Huawei Ascend Mate7 Monarch comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend Mate7 Monarch have?
The Huawei Ascend Mate7 Monarch is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Mate7 Monarch have?
The Huawei Ascend Mate7 Monarch features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Ascend Mate7 Monarch battery capacity?
The Huawei Ascend Mate7 Monarch has a 4100 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Mate7 Monarch support 5G?
No, the Huawei Ascend Mate7 Monarch does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend Mate7 Monarch run?
The Huawei Ascend Mate7 Monarch runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Mate7 Monarch?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Mate7 Monarch at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN