| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2012, June. Released 2012, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 119.5 x 62.3 x 9.5 mm (4.70 x 2.45 x 0.37 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | 165 USD |