HTC U Ultra
4.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The HTC U Ultra is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the HTC U Ultra at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, February |
BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 79.8 x 8 mm (6.39 x 3.14 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD5 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 90.3 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~513 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 (64 GB version) ,Sapphire crystal glass (128 GB version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.3", 1.55µm, PDAF, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Auto-HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Brilliant Black, Cosmetic Pink, Ice White, Sapphire Blue |
| Models | U Ultra, U-1u, 2PZF1 |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC U Ultra released?
The HTC U Ultra was announced 2017, January.
What is the HTC U Ultra's display size?
The HTC U Ultra has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the HTC U Ultra have?
The HTC U Ultra comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the HTC U Ultra have?
The HTC U Ultra is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the HTC U Ultra have?
The HTC U Ultra features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the HTC U Ultra battery capacity?
The HTC U Ultra has a 3000 mAh battery.
Does the HTC U Ultra support 5G?
No, the HTC U Ultra does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC U Ultra run?
The HTC U Ultra runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the HTC U Ultra?
AppsApk's editorial team rates the HTC U Ultra at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN