HTC Desire 628
3.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The HTC Desire 628 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the HTC Desire 628 at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.1 mm (5.78 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Sense 7 UI |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4, 28mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Desire 628 dual sim |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 628 released?
The HTC Desire 628 was announced 2016, May.
What is the HTC Desire 628's display size?
The HTC Desire 628 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 628 have?
The HTC Desire 628 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 628 have?
The HTC Desire 628 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 628 have?
The HTC Desire 628 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 628 battery capacity?
The HTC Desire 628 has a 2200 mAh battery.
Does the HTC Desire 628 support 5G?
No, the HTC Desire 628 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 628 run?
The HTC Desire 628 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 628?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 628 at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.