| Technology | GSM / CDMA / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012, April. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 131.5 x 66 x 9.5 mm (5.18 x 2.60 x 0.37 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~58.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 4 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot; WiMAX 802.16 e |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Black, white, red |
| Charging | 242 USD |