HTC Desire 626s
3.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The HTC Desire 626s is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the HTC Desire 626s at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
2.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - T-Mobile |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700) - T-Mobile |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 146.8 x 70.9 x 8.1 mm (5.78 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 138.9 g (4.90 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); Sense UI 7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 8GB 1.5GB RAM (T-Mobile) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Desire 626s, 0PM92 |
| Price | 208 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 626s released?
The HTC Desire 626s was announced 2015, July.
What is the HTC Desire 626s's display size?
The HTC Desire 626s has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 626s have?
The HTC Desire 626s is available with 1 GB or 5 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 626s have?
The HTC Desire 626s is available with 8GB / 1GB / 5GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 626s have?
The HTC Desire 626s features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 626s battery capacity?
The HTC Desire 626s has a 2000 mAh battery.
Does the HTC Desire 626s support 5G?
No, the HTC Desire 626s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 626s run?
The HTC Desire 626s runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 626s?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 626s at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.