HTC Nexus 9
6.3/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2014Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.9 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery6700 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The HTC Nexus 9 is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.9 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 2.3 GHz Denver chipset, a 8 MP main camera, a 6700 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the HTC Nexus 9 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October. Released 2014, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 228.2 x 153.7 x 8 mm (8.98 x 6.05 x 0.31 in) |
| Weight | 425 g (Wi-Fi) / 436 g (3G/LTE) (14.99 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.9 inches, 257.7 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~281 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Nvidia Tegra K1 |
| CPU | Dual-core 2.3 GHz Denver |
| GPU | Kepler DX1 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB (Wi-Fi)/ 32GB (LTE), 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Indigo Black, Lunar White, Sand |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Nexus 9 released?
The HTC Nexus 9 was announced 2014, October. Released 2014, November.
What is the HTC Nexus 9's display size?
The HTC Nexus 9 has a 8.9 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Nexus 9 have?
The HTC Nexus 9 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC Nexus 9 have?
The HTC Nexus 9 is available with 16GB / 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Nexus 9 have?
The HTC Nexus 9 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Nexus 9 battery capacity?
The HTC Nexus 9 has a 6700 mAh battery.
Does the HTC Nexus 9 support 5G?
No, the HTC Nexus 9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Nexus 9 run?
The HTC Nexus 9 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Nexus 9?
AppsApk's editorial team rates the HTC Nexus 9 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.