HTC Inspire 4G
3.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery1230 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The HTC Inspire 4G is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1230 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the HTC Inspire 4G at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, January. Released 2011, February |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 122.9 x 68.1 x 11.7 mm (4.84 x 2.68 x 0.46 in) |
| Weight | 163.9 g (5.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4GB/768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile, SRS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot (charges may apply) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Brown, Red |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Inspire 4G released?
The HTC Inspire 4G was announced 2011, January. Released 2011, February.
What is the HTC Inspire 4G's display size?
The HTC Inspire 4G has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Inspire 4G have?
The HTC Inspire 4G is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Inspire 4G have?
The HTC Inspire 4G features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Inspire 4G battery capacity?
The HTC Inspire 4G has a 1230 mAh battery.
Does the HTC Inspire 4G support 5G?
No, the HTC Inspire 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Inspire 4G run?
The HTC Inspire 4G runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Inspire 4G?
AppsApk's editorial team rates the HTC Inspire 4G at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN