| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012, May. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 130.9 x 65 x 7.8 mm (5.15 x 2.56 x 0.31 in) |
| Weight | 119.5 g (4.20 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1650 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 198 USD |