HTC Evo 4G+
2.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1730 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Evo 4G+ is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1730 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Evo 4G+ at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126 x 65 x 12.1 mm (4.96 x 2.56 x 0.48 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0.3 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4GB (1.3GB user available), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, WiMAX 802.16 e |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Evo 4G+ released?
The HTC Evo 4G+ was announced 2011.
What is the HTC Evo 4G+'s display size?
The HTC Evo 4G+ has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Evo 4G+ have?
The HTC Evo 4G+ comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Evo 4G+ have?
The HTC Evo 4G+ is available with 4GB / 3GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Evo 4G+ have?
The HTC Evo 4G+ features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Evo 4G+ battery capacity?
The HTC Evo 4G+ has a 1730 mAh battery.
Does the HTC Evo 4G+ support 5G?
No, the HTC Evo 4G+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Evo 4G+ run?
The HTC Evo 4G+ runs Android 2.3 (full: Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Evo 4G+?
AppsApk's editorial team rates the HTC Evo 4G+ at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN