HTC Desire
2.7/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The HTC Desire is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.7 inches display, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the HTC Desire at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 - North America |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, February. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 119 x 60 x 11.9 mm (4.69 x 2.36 x 0.47 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED or SLCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~54.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 576MB RAM; 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@15fps, 720p@30fps (via SW update) |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot (Android 2.2) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Brown, Silver, White |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire released?
The HTC Desire was announced 2010, February. Released 2010, March.
What is the HTC Desire's display size?
The HTC Desire has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
What camera does the HTC Desire have?
The HTC Desire features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire battery capacity?
The HTC Desire has a 1400 mAh battery.
Does the HTC Desire support 5G?
No, the HTC Desire does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire run?
The HTC Desire runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.