| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012, February. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 120.3 x 59.7 x 9.2 mm (4.74 x 2.35 x 0.36 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~54.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean); Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1GB user available), 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Colors | Black, Brown |
| Price | 143 USD |