HTC Wildfire
2.1/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 240×320
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The HTC Wildfire is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.2 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the HTC Wildfire at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, May. Released 2010, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 106.8 x 60.4 x 12 mm (4.20 x 2.38 x 0.47 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~49.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 384MB RAM; 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot (Android 2.2) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Brown, White, Red, Silver |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Wildfire released?
The HTC Wildfire was announced 2010, May. Released 2010, May.
What is the HTC Wildfire's display size?
The HTC Wildfire has a 3.2 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the HTC Wildfire have?
The HTC Wildfire features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Wildfire battery capacity?
The HTC Wildfire has a 1300 mAh battery.
Does the HTC Wildfire support 5G?
No, the HTC Wildfire does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Wildfire run?
The HTC Wildfire runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo)).
What is AppsApk's rating for the HTC Wildfire?
AppsApk's editorial team rates the HTC Wildfire at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.