HTC Velocity 4G
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1620 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Velocity 4G is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1620 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Velocity 4G at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 , HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800) , LTE band 7(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128.8 x 67 x 11.3 mm (5.07 x 2.64 x 0.44 in) |
| Weight | 163.8 g (5.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.7 (Gingerbread), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB (13GB user available), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@60fps, 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Velocity 4G released?
The HTC Velocity 4G was announced 2012, January. Released 2012, January.
What is the HTC Velocity 4G's display size?
The HTC Velocity 4G has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Velocity 4G have?
The HTC Velocity 4G comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Velocity 4G have?
The HTC Velocity 4G is available with 16GB / 13GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Velocity 4G have?
The HTC Velocity 4G features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Velocity 4G battery capacity?
The HTC Velocity 4G has a 1620 mAh battery.
Does the HTC Velocity 4G support 5G?
No, the HTC Velocity 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Velocity 4G run?
The HTC Velocity 4G runs Android 2.3 (full: Android 2.3.7 (Gingerbread), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Velocity 4G?
AppsApk's editorial team rates the HTC Velocity 4G at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.