| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 2100 - HTC Titan 4G |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) - AT&T , LTE band 9(1800) - Australia |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012, January. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 132 x 69 x 13 mm (5.20 x 2.72 x 0.51 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S2 |
| CPU | 1.5 GHz Scorpion |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB |
| Single | 16 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1730 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 220 USD |