HTC U19e
6.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3930 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The HTC U19e is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3930 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the HTC U19e at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat15 800/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 75.9 x 8 mm (6.17 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified) , HDR10 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); HTC Sense |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, Auto HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 20 MP, f/2.6, 52mm (telephoto), 2x optical zoom |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Auto HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 24 MP, f/2.0 2 MP, f/2.2 (depth sensor) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | To be confirmed |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3930 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Extraordinary Purple, Modest Green |
| Price | 468 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC U19e released?
The HTC U19e was announced 2019, June.
What is the HTC U19e's display size?
The HTC U19e has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the HTC U19e have?
The HTC U19e comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the HTC U19e have?
The HTC U19e is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the HTC U19e have?
The HTC U19e features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the HTC U19e battery capacity?
The HTC U19e has a 3930 mAh battery.
Does the HTC U19e support 5G?
No, the HTC U19e does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC U19e run?
The HTC U19e runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the HTC U19e?
AppsApk's editorial team rates the HTC U19e at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN