HTC EVO 3D CDMA
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1730 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC EVO 3D CDMA is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1730 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC EVO 3D CDMA at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, March. Released 2011, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 127 x 66 x 11.9 mm (5.0 x 2.60 x 0.47 in) |
| Weight | 170.1 g (6.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | 3D S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread); Sense UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes SRS virtual surround sound (via wired headphones) Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiMAX 802.16 e, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, plum |
| Price | 242 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC EVO 3D CDMA released?
The HTC EVO 3D CDMA was announced 2011, March. Released 2011, June.
What is the HTC EVO 3D CDMA's display size?
The HTC EVO 3D CDMA has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC EVO 3D CDMA have?
The HTC EVO 3D CDMA comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC EVO 3D CDMA have?
The HTC EVO 3D CDMA is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC EVO 3D CDMA have?
The HTC EVO 3D CDMA features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC EVO 3D CDMA battery capacity?
The HTC EVO 3D CDMA has a 1730 mAh battery.
Does the HTC EVO 3D CDMA support 5G?
No, the HTC EVO 3D CDMA does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC EVO 3D CDMA run?
The HTC EVO 3D CDMA runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC EVO 3D CDMA?
AppsApk's editorial team rates the HTC EVO 3D CDMA at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.