| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, August |
| Dimensions | 151.8 x 75.7 x 7.3 mm (5.98 x 2.98 x 0.29 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Single | 16 MP, 1/2.8", 1.12µm, PDAF, OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic DTS Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3340 mAh battery |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | MLA-UL00, MLA-TL10 |
| Price | 309 USD |