Huawei G7 Plus
4.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei G7 Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei G7 Plus at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 152.5 x 76.5 x 7.5 mm (6.00 x 3.01 x 0.30 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); EMUI 3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Silver, Gold |
| Models | RIO-L01, RIO-L02, RIO-L03, RIO-UL00 |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei G7 Plus released?
The Huawei G7 Plus was announced 2015, November.
What is the Huawei G7 Plus's display size?
The Huawei G7 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei G7 Plus have?
The Huawei G7 Plus comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei G7 Plus have?
The Huawei G7 Plus is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei G7 Plus have?
The Huawei G7 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei G7 Plus battery capacity?
The Huawei G7 Plus has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei G7 Plus support 5G?
No, the Huawei G7 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei G7 Plus run?
The Huawei G7 Plus runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei G7 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Huawei G7 Plus at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.