Huawei G6153
2.7/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 320×240
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery1050 mAh
- OS—
Sponsored
The Huawei G6153 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 2.4 inches display, a 260 MHz chipset, a 1.3 MP main camera, and a 1050 mAh battery. AppsApk rates the Huawei G6153 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
5.0
design
3.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, Q3. Released 2013, Q3 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 113 x 60 x 11.5 mm (4.45 x 2.36 x 0.45 in) |
| Weight | 89.9 g (3.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~26.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| Chipset | Mediatek MT6250 |
| CPU | 260 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16MB ROM, 8MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g (optional) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | 44 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei G6153 released?
The Huawei G6153 was announced 2013, Q3. Released 2013, Q3.
What is the Huawei G6153's display size?
The Huawei G6153 has a 2.4 inches display with 320 x 240 pixels resolution.
What camera does the Huawei G6153 have?
The Huawei G6153 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Huawei G6153 battery capacity?
The Huawei G6153 has a 1050 mAh battery.
Does the Huawei G6153 support 5G?
No, the Huawei G6153 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Huawei G6153?
AppsApk's editorial team rates the Huawei G6153 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.