Huawei Y6 Pro (2019)
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.09 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Y6 Pro (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.09 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Y6 Pro (2019) at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
7.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 156.3 x 73.5 x 8 mm (6.15 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.09 inches, 91.0 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Sapphire Blue |
| Models | MRD-LX2 |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y6 Pro (2019) released?
The Huawei Y6 Pro (2019) was announced 2019, February.
What is the Huawei Y6 Pro (2019)'s display size?
The Huawei Y6 Pro (2019) has a 6.09 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y6 Pro (2019) have?
The Huawei Y6 Pro (2019) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y6 Pro (2019) have?
The Huawei Y6 Pro (2019) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y6 Pro (2019) have?
The Huawei Y6 Pro (2019) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Y6 Pro (2019) battery capacity?
The Huawei Y6 Pro (2019) has a 3020 mAh battery.
Does the Huawei Y6 Pro (2019) support 5G?
No, the Huawei Y6 Pro (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y6 Pro (2019) run?
The Huawei Y6 Pro (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y6 Pro (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y6 Pro (2019) at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.