| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 or HSDPA 1700 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, September. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 130 x 65.6 x 11.8 mm (5.12 x 2.58 x 0.46 in) |
| Weight | 172.9 g (6.07 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes SRS audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | 198 USD |