HTC Radar
2.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.8 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1520 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 7.5 Mango
Sponsored
The HTC Radar is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.8 inches display, up to 8GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, and a 1520 mAh battery. AppsApk rates the HTC Radar at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 1700 / 2100 - for T-Mobile |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 120.5 x 61.5 x 10.9 mm (4.74 x 2.42 x 0.43 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes SRS audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1520 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Active White, Metal Silver |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Radar released?
The HTC Radar was announced 2011, September. Released 2011, October.
What is the HTC Radar's display size?
The HTC Radar has a 3.8 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Radar have?
The HTC Radar is available with 8GB of internal storage.
What camera does the HTC Radar have?
The HTC Radar features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Radar battery capacity?
The HTC Radar has a 1520 mAh battery.
Does the HTC Radar support 5G?
No, the HTC Radar does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Radar run?
The HTC Radar runs Microsoft Windows Phone 7.5 Mango.
What is AppsApk's rating for the HTC Radar?
AppsApk's editorial team rates the HTC Radar at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN