HTC One VX
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC One VX is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC One VX at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 133.5 x 67.6 x 9.2 mm (5.26 x 2.66 x 0.36 in) |
| Weight | 124.7 g (4.37 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gray |
| Price | 320 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One VX released?
The HTC One VX was announced 2012, October. Released 2012, November.
What is the HTC One VX's display size?
The HTC One VX has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One VX have?
The HTC One VX comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One VX have?
The HTC One VX is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One VX have?
The HTC One VX features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC One VX battery capacity?
The HTC One VX has a 1800 mAh battery.
Does the HTC One VX support 5G?
No, the HTC One VX does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One VX run?
The HTC One VX runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC One VX?
AppsApk's editorial team rates the HTC One VX at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN