HTC One M9+
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1440×2560
- Camera20 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2840 mAh
- OSAndroid 5.2
Sponsored
The HTC One M9+ is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 2840 mAh battery, and runs Android 5.2. AppsApk rates the HTC One M9+ at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
5.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/21.1 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 72 x 9.6 mm (5.94 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.2 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow); Sense UI 7 |
| Chipset | Mediatek MT6795T Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 20 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/2.4", 1.2µm 2.1 MP, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Surround audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 2 TV-out), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2840 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray, Silver Gold, Amber Gold |
| Models | One M9PLUS |
| Price | 330 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One M9+ released?
The HTC One M9+ was announced 2015, April.
What is the HTC One M9+'s display size?
The HTC One M9+ has a 5.2 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One M9+ have?
The HTC One M9+ comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC One M9+ have?
The HTC One M9+ is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC One M9+ have?
The HTC One M9+ features a 20 MP main camera. Specifications: 20 MP.
What is the HTC One M9+ battery capacity?
The HTC One M9+ has a 2840 mAh battery.
Does the HTC One M9+ support 5G?
No, the HTC One M9+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One M9+ run?
The HTC One M9+ runs Android 5.2 (full: Android 5.2 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC One M9+?
AppsApk's editorial team rates the HTC One M9+ at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.