| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 ,HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, September. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 128 x 67 x 11.2 mm (5.04 x 2.64 x 0.44 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS / SIRIUS Satellite Radio |
| USB | Stereo FM radio, RDS / SIRIUS Satellite Radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 253 USD |