HTC One Max
3.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.9 inches · 1080×1920
- Camera4 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The HTC One Max is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.9 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.7 GHz Krait 300 chipset, a 4 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the HTC One Max at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 - for Verizon, Sprint |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia , HSDPA 1900 / 2100 - for Sprint |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900) - Asia ,LTE band 4(1700/2100), 13(700) - Verison |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 164.5 x 82.5 x 10.3 mm (6.48 x 3.25 x 0.41 in) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop); Sense UI 5.5 |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 4 MP, 1/3", 2µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes BoomSound dual front stereo speakers Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Black, Gold |
| Models | One max |
| Price | 409 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One Max released?
The HTC One Max was announced 2013, October. Released 2013, October.
What is the HTC One Max's display size?
The HTC One Max has a 5.9 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One Max have?
The HTC One Max comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One Max have?
The HTC One Max is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the HTC One Max have?
The HTC One Max features a 4 MP main camera. Specifications: 4 MP.
What is the HTC One Max battery capacity?
The HTC One Max has a 3300 mAh battery.
Does the HTC One Max support 5G?
No, the HTC One Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One Max run?
The HTC One Max runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC One Max?
AppsApk's editorial team rates the HTC One Max at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN