| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2015, December |
| Dimensions | 143.5 x 71 x 7.6 mm (5.65 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop); EMUI 3.1 Lite |
| Chipset | Mediatek MT6753T |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, 28mm (wide) |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
| Colors | Gold, Silver |
| Models | TAG-AL00, TAG-TL00, TAG-L22, TAG-L01, TAG-L13, TAG-L23 |
| Price | 220 USD |