Huawei Y5 Prime (2018)
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei Y5 Prime (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei Y5 Prime (2018) at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 146.5 x 70.9 x 8.3 mm (5.77 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | DRA-LX2, DUA-LX2, DRA-L01, DUA-L21, DRA-L21, DRA-LX3, DRA-AL00, DRA-TL00 |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y5 Prime (2018) released?
The Huawei Y5 Prime (2018) was announced 2018, May.
What is the Huawei Y5 Prime (2018)'s display size?
The Huawei Y5 Prime (2018) has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y5 Prime (2018) have?
The Huawei Y5 Prime (2018) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y5 Prime (2018) have?
The Huawei Y5 Prime (2018) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y5 Prime (2018) have?
The Huawei Y5 Prime (2018) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Y5 Prime (2018) battery capacity?
The Huawei Y5 Prime (2018) has a 3020 mAh battery.
Does the Huawei Y5 Prime (2018) support 5G?
No, the Huawei Y5 Prime (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y5 Prime (2018) run?
The Huawei Y5 Prime (2018) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y5 Prime (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y5 Prime (2018) at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN