Huawei Ascend Y600
2.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei Ascend Y600 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei Ascend Y600 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 144.5 x 74.5 x 10.8 mm (5.69 x 2.93 x 0.43 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y600-U20 |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Y600 released?
The Huawei Ascend Y600 was announced 2014, March.
What is the Huawei Ascend Y600's display size?
The Huawei Ascend Y600 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Ascend Y600 have?
The Huawei Ascend Y600 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Y600 have?
The Huawei Ascend Y600 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend Y600 battery capacity?
The Huawei Ascend Y600 has a 2100 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Y600 support 5G?
No, the Huawei Ascend Y600 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Y600 run?
The Huawei Ascend Y600 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Y600?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Y600 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.