Huawei Mate 30 RS Porsche Design
8.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.53 inches · 1176×2400
- Camera32 MP
- Memory12 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Huawei Mate 30 RS Porsche Design is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 12 GB RAM, up to 512GB storage, a Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) chipset, a 4500 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Huawei Mate 30 RS Porsche Design at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Global |
| 5G | 5G band 1(2100), 3(1800), 28(700), 77(3700), 78(3500), 79(4700); NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 158.1 x 73.1 x 9.3 mm (6.22 x 2.88 x 0.37 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), leather/glass back, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 108.7 cm2 (~94.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1176 x 2400 pixels, 18.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; EMUI 10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 512GB 12GB RAM UFS 3.0 |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm 3D TOF camera" |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm 3D TOF camera" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W Fast wireless charging 27W Power bank/Reverse wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Models | LIO-N29, LIO-AN00P, LIO-AN00 |
| Price | About $ 2,999.99"; |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 30 RS Porsche Design released?
The Huawei Mate 30 RS Porsche Design was announced 2019, September.
What is the Huawei Mate 30 RS Porsche Design's display size?
The Huawei Mate 30 RS Porsche Design has a 6.53 inches display with 1176 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 30 RS Porsche Design have?
The Huawei Mate 30 RS Porsche Design comes with 12 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 30 RS Porsche Design have?
The Huawei Mate 30 RS Porsche Design is available with 512GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 30 RS Porsche Design have?
The Huawei Mate 30 RS Porsche Design features a 32 MP main camera. Specifications: 32 MP.
What is the Huawei Mate 30 RS Porsche Design battery capacity?
The Huawei Mate 30 RS Porsche Design has a 4500 mAh battery.
Does the Huawei Mate 30 RS Porsche Design support 5G?
Yes, the Huawei Mate 30 RS Porsche Design supports 5G networks.
What operating system does the Huawei Mate 30 RS Porsche Design run?
The Huawei Mate 30 RS Porsche Design runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 30 RS Porsche Design?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 30 RS Porsche Design at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN