| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - NXT-L29, NXT-L09 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - NXT-L29 , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - NXT-L09 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
| Dimensions | 157.1 x 80.6 x 7.9 mm (6.19 x 3.17 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Nano-SIM - NXT-L09 , Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - NXT-L29 |
| Type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 98.7 cm2 (~78.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~368 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); EMUI 4 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 950 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM (L09, L29), 64GB 4GB RAM (L29) |
| Single | 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/2.8", PDAF, OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, 26mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W: 37% in 30 min |
| Colors | Champagne Gold, Moonlight Silver, Space Gray, Mocha Brown |
| Models | NXT-AL10, NXT-CL00, NXT-DL00, NXT-TL00, NXT-L09, NXT-L29 |
| Price | 331 USD |